Republica Moldova, Chișinău, str. Ginta Latină, nr, 9
+37360470630
liceuloriginalitatii@gmail.com

ZIUA MONDIALĂ A NUMĂRULUI π

MENTORUL ACTIVITĂȚII

ANDONII LIUBA

Profesor de matematică

ZIUA MONDIALĂ A NUMĂRULUI π

Matematica are și ea sărbătorile ei. Și cum e construită în întregime din cifre, anume pe ele și le omagiază.

Paisprezece martie este o zi deosebită pentru comunitatea mondială a pasionaţilor de matematică şi ştiinţe, deoarece sărbătoresc numărul π. Celebrată în mod logic la această dată, ziua π le dă ocazia iubitorilor ştiinţelor exacte să dea curs liber pasiunii lor pentru valoarea 3,14.

Pe data de 14 martie în cadrul Catedrei de Matematică și Științe s-a celebrat Ziua Mondială a numărului π. Cu implicare elevilor claselor: V-a „C”, V-a „D”, VII-a „A”, VII-a „D”, VIII-a „B”, VIII-a „D, moderator Andonii Liuba. Vă propunem câteva secvențe din cadrul activității.

Dar Dumneavoastră, cunoașteți și alte sărbători ale matematicii?