Republica Moldova, Chișinău, str. Ginta Latină, nr, 9
+37360470630
liceuloriginalitatii@gmail.com

PĂRINŢII

PĂRINŢII

Dragă jurnalule, astăzi vreau să îți vorbesc despre oamenii care dețin una dintre cele mai valoroase comori spirituale – bunătatea, aceasta fiind o pereche de aripi care îi înfrumusețează, îi face să se deosebească și să fie remarcați, care îi ajută să treacă peste obstacole, piedici și oameni nepotriviți.

În concepția societății, oamenii buni sunt văzuți ca niște ființe slabe și naive, dar cei pe care îi cunosc m-au convins că nu este deloc așa; din contra – îi văd drept cei mai puternici, ei fiind cei care acumulează tot întunericul din jur și emană lumină, care poartă după ei în fiecare zi un suflet enorm și curat, un zâmbet larg, multă modestie, o inimă încărcată cu energie, blândețe în ochi, o desagă de îmbrățișări calde, sute de sfaturi sincere și multe alte unelte, care îi ajută să-i repare pe cei afectați de răutate, și nu pentru că ar fi obligați, dar pentru că le pasă de starea fiecăruia.

Un om bun are o multitudine de profesii, cum ar fi: mamă, tată, reparator de suflete, doctor de inimi, pictor de zâmbete, profesor, prieten de încredere, proprietar al buticurilor cu zâmbete gratis, frați și surori ai soarelui, etc.

Meditând asupra acestui subiect, am încercat să-mi imaginez cum ar fi o zi din viața mea fără prezența oamenilor care îmi insuflă bunătatea și îmi demonstrează zilnic cât de importantă este această valoare și am ajuns la concluzia că acea zi ar fi una în beznă, cu vânt și cu ploi reci.

Oamenii buni ne învață să iertam, să iubim, să fim sinceri, calmi, să muncim și să câștigăm totul cinstit, să ajutăm, să nu judecăm, să-l ridicăm pe cel care a căzut jos și nu are putere să se ridice, fie la propriu, fie la figurat, să nu lasăm pe nimeni să se simtă singur și defect, să cuprindem, să apreciem, să realizam când am luat-o pe drumul greșit, să fim mai aproape de Dumnezeu, să uităm ce înseamnă ură, nepăsare, întuneric.

Oamenii buni sunt speciali prin simplele acțiuni pe care le fac din inimă, de exemplu îți spun un „Bravo!” ferm atunci când ai făcut ceva bine, se bucură atunci când ai reușit sa-ți îndeplinești un vis, sau să-ți atingi un scop, te încurajează, sunt mândri de succesele tale, sunt alături de tine, te ajută, te îmbrățișează, te face să zâmbești.

În concluzie, pot spune că oamenii care sădesc zilnic în sufletul bunătate cu siguranță își merită titlul nobil de “Om bun”, aceștia fiind părinții care mă învață cât de important este să-mi educ inima frumos, să o învăț să iubească binele, să nu fiu nepăsătoare, să răspândesc bunătatea, să fiu fericită, să mă bucur atunci când văd pe cineva fericit și să-mi fac cât mai des curățenie în suflet.

Autor: LESNIC Cătălina-Patricia, clasa a X-a “B”, IPLT “Ginta Latină”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *